Obecnie osoby specjalizujące się w zawodach takich jak grafik, programista czy nawet plastyk, bardzo często decydują się na model pracy zdalnej. Co to oznacza? Znaczy to po prostu, iż swoje obowiązki zawodowe wykonują w domu, natomiast owoc pracy przesyłany jest do klienta droga internetowa. Mogłoby się więc wydawać, że praca w domu jest nie tylko wygodna, ale również niezwykle ekonomiczna. W końcu – w ciągu miesiąca – jesteśmy w stanie zaoszczędzić całkiem spora sumę pieniędzy, które normalnie wydalibyśmy na dojazdy. Czy aby na pewno? Jak pokazuje to praktyka, niekoniecznie. Poznaj wady i zalety pracy wykonywanej w trybie zdalnym.

Praca w domu

Jak zostało to już wspomniane, praca w domu – pozornie – może się wydawać rozwiązaniem nie tylko niezwykle wygodnym, ale również ekonomicznym. Oszczędzamy bowiem nie tylko na dojazdach do biura, ale również na wynajmie powierzchni czy też wyposażeniu przestrzeni. A wady rozwiązania? No cóż, tych – niestety – jest zdecydowanie więcej. Zacznijmy od tego, że nie każdy z nas posiada warunki umożliwiające mu zdalne realizowanie zleceń. Mowa tu nie tylko o metrażu mieszkania, ale również obecności pozostałych domowników. Poza tym praca zdalna wymaga mobilizacji. Warto więc szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rzeczywiście jesteśmy w stanie – przebywając w domu – w 100% poświęcić się realizacji zleconych nam projektów?

Wynajem biura

Wynajem biura – choć bez wątpienia wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów – jest bez wątpienia o wiele lepszym rozwiązaniem, niż praca zdalna. Dlaczego? Otóż posiadając własną siedzibę firmy niejako automatycznie zyskujemy miejsce gdzie, w spokoju i skupieniu, jesteśmy w stanie podejmować się nawet najbardziej wymagających projektów. Poza tym posiadając własne biuro możemy bez obaw zatrudnić innych pracowników, a także przyjmować w nim klientów. Wspomniane czynniki wywierają oczywiście ogromny wpływ na przyszłość firmy, gdyż umożliwiają po prostu rozwój działalności.