Tym razem zastanowimy się, co wziąć pod uwagę, szukając siedziby naszej firmy – powierzchnie biurowe czy lokale użytkowe?

Pytanie zamknięte, jedna albo druga opcja, jednak czasami trzeba mieć szerszy wgląd w sprawę, być może dla Państwa rodzaju działalności potrzebne będą zarówno biura do wynajęcia, jak i lokale. Na to, jakie rozwiązania są potrzebne dla Waszych firm, wpływa wiele czynników.

Primo: Rodzaj wykonywanej działalności. To pierwsze i najważniejsze kryterium z przyczyn oczywistych. Dla przykładu, fryzjerka nie umiejscowi zakładu fryzjerskiego w wyposażonym biurze, ponieważ lokal nie będzie przystosowany, brak miejsca i podłączy na myjkę czy inne wykorzystywane sprzęty potrzebne, podczas wykonywania tego rodzaju usług. A poza tym lokalizacja biura, może być na którymkolwiek pietrze, natomiast wejście do fryzjera powinno być widoczne z zewnątrz i nie sprawiające kłopotu klientom. Dla takich rodzajów działalności przeznaczone są lokale użytkowe. Natomiast firma brokerska czy inna związana z pracami biurowymi idealnie odnajdzie się w wyposażonym biurowcu w typowe meble czy idąc dalej w sale konferencyjne. Tutaj oczywiście polecamy typowe biura do wynajęcia.

Secundo: Trzeba się zastanowić czy chcemy być w budynku sami, czy możemy wykonywać naszą pracę w sąsiedztwie z innymi firmami. Dla przykładu Call Center, jest to rodzaj działalności o wysokim natężeniu hałasu, którego bezpośrednie sąsiedztwo raczej nie jest pożądane dla firm, dla których wykonywanie pracy odbywa się w skupieniu, np. kancelaria adwokacka czy notarialna.

Tercjo: Czasami rodzaj działalności wymaga osobnego lokalu usługowego, jak np. serwis czy warsztat samochodowy i punktu obsługi klienta, gdzie osoba może spokojnie poczekać na naprawę lub przegląd oraz uregulować wszystkie formalności. Takich działalności jest znacznie więcej, warto wziąć i takie rozwiązanie pod uwagę, dbając o komfort klienta.

Trzeba się również zastanowić, czy nasz rodzaj działalności może być wykonywany w standardowo wyposażonym wnętrzu biurowym, czy potrzebujemy własnej aranżacji, nie tylko ze względów estetycznych ale i praktycznych. Jednak dużą wygodą i oszczędnością jest, gdy biura do wynajęcia dla standardowej działalności są wyposażone. Nie musimy wówczas kupować ani później w przypadku ewentualnej wyprowadzki, przewozić rzeczy. Na szczęście, duże miasta takie jak Warszawa czy Łódź są dobrze przygotowane pod różnego rodzaju działalności i z powodzeniem znajdą Państwo idealny lokal dla siebie.